Odszkodowanie za Trwałą Pełną Niepełnosprawność (PTD)

Czym jest trwała pełna niepełnosprawność (PTD)?

PTD to albo:

    1. Całkowita i pełna utrata sprawności obydwu dłoni, obydwu ramion, obydwu stóp, obydwu nóg, obydwu oczu lub dwóch takich części ciała, np. ramienia i nogi; albo

 

  1. Całkowita niepełnosprawność nie pozwalająca pracownikowi wykonywanie pracy, na którą jest na rynku pracy zrównoważony popyt.

Jakie może być odszkodowanie PTD?

Poszkodowanemu, którego uzna się za trwale i całkowicie niepełnosprawnego, przysługuje do końca życia tygodniowe odszkodowanie równe dwóm trzecim (66 2/3%) jego przeciętnego tygodniowego wynagrodzenia, poddanego minimalnym i maksymalnym ograniczeniom. Minimalne i maksymalne stawki odszkodowania są dostępne w placówkach Komisji oraz na jej stronie internetowej.

Czy poszkodowany pracownik otrzymujący PTD może kiedykolwiek pracować?

Zasadniczo nie. Jeśli pracownik, który zostanie całkowicie niepełnosprawny (patrz 1(b) powyżej) wróci do pracy lub może do niej wrócić, pracodawca może postulować u Komisji o zakończenie lub zmianę wypłat odszkodowania PTD.

Czy kwota odszkodowania PTD pozostaje niezmieniona przez całe życie?

Istnieją wyrównania dla kosztów utrzymania, jeśli sprawa została zakończona wydaniem decyzji. Z początkiem drugiego roku po przyznaniu odszkodowania, poszkodowany otrzyma kwotę z Komisyjnego Funduszu Regulowania Stawek, która odzwierciedla wzrost przeciętnego tygodniowego wynagrodzenia w całym stanie w roku poprzedzającym. Kwoty te wypłacane są raz w miesiącu.

Jakie jest minimalne odszkodowanie PTD?

Minimalne odszkodowanie PTD to 50% stanowego przeciętnego tygodniowego wynagrodzenia (SPTW) w chwili wypadku.

Jakie jest maksymalne odszkodowanie PTD?

Maksymalne odszkodowanie PTD to 133 1/3% stanowego przeciętnego tygodniowego wynagrodzenia (SPTW) w chwili wypadku.

Czy pracownik może otrzymywać zarówno PTD, jak i ubezpieczenie społeczne?

Tak, jeśli pracownik kwalifikuje się do tego w ramach każdego programu. Jeśli otrzymuje obydwa odszkodowania, Administracja Ubezpieczeń Społecznych zastosuje formułę skutkującą zmniejszeniem odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczenie społeczne.

Skontaktuj się z nami

Opinie naszych klientów

“ Pojechaliśmy do pana Wachowskiego, aby uzyskać pomoc w sprawie rozliczenia wypadków samochodowych. Firma ubezpieczeniowa płaciła nam grosze za poważne obrażenia i dlatego postanowiliśmy skorzystać z pomocy prawnej. Jestem bardzo ostrożny wobec prawników, zwłaszcza po usłyszeniu historii o tym, jak zawsze biegają po twoich pieniędzmi. Jednak pan Wachowski był kompletnym dżentelmenem! Wyszedł jako pokorna istota ludzka, która naprawdę upewniła się, że rozumie nasz problem i nas wysłucha. Jego personel zajmował się zbieraniem dokumentacji, jak również kontaktowaniem się z ludźmi w razie potrzeby. Były zadania, do których zostaliśmy przydzieleni, ale przez większość czasu zajmowali się nami. Pod koniec rozliczenia zapewnił, że nasza wypłata była sprawiedliwa i że wszystkie odpowiednie rachunki za opiekę zdrowotną zostały załatwione. Poleciłbym go i jego zespół każdemu, kto szukałby takiej pomocy. ”

Parth Savsani
on google review

Skontaktuj się z nami

Park Ridge

 

15 N Northwest Hwy
Park Ridge, IL 60068

Chicago

 

5528 W Belmont Ave
Chicago, IL 60641

Zadzwoń do nas już dziś!

855-980-0078 lub 773.PRAWNIK