Group photo of attorneys

Pytania & Odpowiedzi

Czy mogę kontrolować naprawę i wymianę mojego samochodu?

Ta kwestia może się okazać dość trudna. Dla większości osób priorytetem jest powrót do własnego samochodu, jeśli jest on bezpieczny. Zazwyczaj towarzystwo ubezpieczeniowe ma wybór albo naprawić albo wymienić Twój samochód, w zależności od tego, co jest bardziej opłacalne. Jeśli naprawa wyniesie więcej niż wymiana, towarzystwo ubezpieczeniowe spisze Twój samochód „na straty” i wymieni go na nowy. Jeśli Twój samochód zostanie spisany „na straty”, towarzystwo ubezpieczeniowe kupi Twój samochód za cenę rynkową (patrz poniżej), która może być trudna do ustalenia. Jeśli życzysz sobie zatrzymać wrak, możesz odkupić go od ubezpieczyciela za cenę jego ocalenia. Rzeczoznawca ubezpieczeniowy może odliczyć wartość ocalenia wraku od odszkodowania, a Ty możesz zatrzymać samochód.

Często ma miejsce odwrotna sytuacja i towarzystwo ubezpieczeniowe wybiera naprawę samochodu zamiast jego sprzedaż. Jeśli w takim przypadku martwisz się o bezpieczeństwo naprawionego pojazdu, powinieneś skontaktować się z naszym biurem, aby rozważyć dostępne opcje.

Jak ustala się wartość rynkową mojego samochodu?

Za samochód w stanie bezpośrednio przed wypadkiem przysługuje Ci odszkodowanie w wysokości „uczciwej wartości rynkowej” lub „wartości faktycznej”. Powszechnym źródłem dla szacowania uczciwej wartości rynkowej jest Kelly Blue Book. Innymi źródłami są lokalna gazeta lub Auto Trader, który może zawierać ceny sprzedaży samochodów tej samej marki, modelu i roku produkcji, co Twój. W wyjątkowych przypadkach rzeczoznawca samochodowy może pomóc w ustaleniu wartości Twojego pojazdu.

Co, jeśli „przerósł mnie” kredyt za samochód?

Jeśli masz do spłacenia więcej pieniędzy niż wynosi jego uczciwa wartość rynkowa, wtedy „przerasta” Cię kredyt za samochód. Niestety, jeśli Twój samochód jest spisany na straty, towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi wypłacać Ci wyższego odszkodowania, ponieważ kredyt po prostu Cię „przerósł”. Ubezpieczyciel zobowiązany jest jedynie do wypłacenia „uczciwej wartości rynkowej” za samochód.

Czy mogę sam wybrać warsztat samochodowy?

Tak. Zawsze masz prawo to wyboru, kto naprawi Twój samochód, jednak koszty naprawy nie zawsze ustala ten sam warsztat, który wybierzesz.

Jakiego rodzaju części zamienne zostaną użyte do naprawy?

Masz prawo żądać użycia wyłącznie oryginalnych części producenta. Jeśli więc Twoim samochodem jest Pontiac, powinieneś otrzymać oryginalne części Pontiac (GM). Ponieważ jednak Twój samochód prawdopodobnie nie był nowy w chwili wypadku, mechanik może użyć odnowionych lub regenerowanych części.

Co, jeśli mój samochód miał już szkodę przed wypadkiem?

Jeśli Twój samochód miał szkodę przed wypadkiem, ustalenie jaka część szkody powstała wskutek wypadku może być trudna. Na przykład, jeśli Twój samochód ma usterkę mechaniczną, towarzystwo ubezpieczeniowe może twierdzić, że istniała już przed wypadkiem, zakładając że udowodniono przeciążenia i zmęczenie materiału. Dlatego ważne jest udowodnienie powiązania pomiędzy wypadkiem i szkodą, o której zaspokojenie się ubiegasz. Przeważnie mechanicy mogą pomóc w ustaleniu wieku szkody lub przyczyny awarii. Mogą również pomóc przekonać towarzystwo ubezpieczeniowe, że wypadek samochodowy był przyczyną szkody, za którą chcesz otrzymać odszkodowanie.

Czy będę musiał pokryć koszty holowania i przechowania?

W większości przypadków, dopóki istnieje spór co do winy w wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe opłaci sprawcy wypadku (konieczne) adekwatne koszty holowania i przechowania samochodu. Po zbadaniu pojazdu, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe spisze go na straty, samochód zostanie przeniesiony na złomowisko lub miejsce bezpłatnego przechowania. Jeśli jednak odmówisz ubezpieczycielowi przeniesienia samochodu będziesz musiał zapłacić za przechowanie lub holowanie samochodu licząc od dnia odmowy.

Co z opłatami rejestracyjnymi i za prawo jazdy, które musiałem uregulować, żeby móc prowadzić samochód?

Aby móc prowadzić pojazd, musiałeś uiścić opłaty rejestracyjne. Przysługuje Ci odszkodowanie za poniesione koszty, jeśli pozostaną niewykorzystane. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno Cię również odszkodować za koszty przeniesienia numeru rejestracyjnego oraz, w niektórych przypadkach, część kwoty podatku od sprzedaży faktycznej wartości samochodu w chwili wypadku.

Co, jeśli będę potrzebować samochodu zastępczego? Czy muszę za niego zapłacić, podczas kiedy mój samochód będzie w naprawie?

Jeśli jesteś sprawcą wypadku lub jeśli jest spór o to, kto jest winien, musisz wtedy albo sam zapłacić za samochód zastępczy lub próbować pokryć koszty z własnego ubezpieczenia, jeśli ma taką opcję. Wiele umów ubezpieczeniowych nie zapewnia pokrycia kosztów samochodu zastępczego u własnych klientów, będziesz więc musiał skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym, aby ustalić, czy będzie Ci przysługiwał zwrot kosztów. Jeśli inny kierowca jest sprawcą, wtedy zażądamy od ubezpieczyciela sprawcy podstawienia samochodu zastępczego na czas naprawy Twojego pojazdu. Czasami musisz najpierw sam uregulować koszty i zaczekać na zwrot kosztów od ubezpieczyciela.

Jaki przysługuje mi samochód?

Towarzystwo ubezpieczeniowe musi opłacić adekwatnie naliczony rachunek za wypożyczenie samochodu zastępczego. Często zdarzają się spory o to, jaki samochód kwalifikuje się jako „zastępczy”. W gruncie rzeczy powinien to być pojazd podobnej jakości wśród pojazdów w ofercie do wypożyczenia.

Czy powinienem wykupić dodatkowe ubezpieczenie na podstawiony mi samochód zastępczy?

Twoja własna polisa ubezpieczeniowa powinna zapewnić Ci ochronę podczas jazdy samochodem zastępczym, lecz powinieneś zadzwonić do agenta ubezpieczeniowego i upewnić się, że jesteś objęty ochroną. Ubezpieczyciel innego kierowcy nie ma obowiązku płacenia za dodatkowe ubezpieczenie, jeśli zdecydujesz się na wykupienie go w wypożyczalni samochodów zastępczych.