Group photo of attorneys

Co robić po wypadku samochodowym

Jakie informacje powinienem uzyskać?

Jeśli odniosłeś poważne obrażenia w wypadku samochodowym, ważne jest, żebyś natychmiast poszukał pomocy lekarskiej. Kiedy każdy uczestnik wypadku nie znajduje się już w niebezpieczeństwie, a zgłoszono wypadek służbom medycznym i policji, należy zebrać następujące informacje:

 • Pełne nazwiska kierowców wszystkich pojazdów biorących udział w wypadku
 • Numery praw jazdy i adresy wszystkich kierowców
 • Jeśli któryś z kierowców wydaje się pod wpływem alkoholu, natychmiast zawiadomić policję lub inne służby ratunkowe
 • Pełne nazwiska i adresy pasażerów pojazdów uczestniczących w wypadku
 • Pełne nazwiska i adresy przechodniów i innych osób uczestniczących w wypadku
 • Pełne nazwiska, adresy i numery telefonów świadków wypadku

Dodatkowo powinieneś zaobserwować i zanotować następujące rzeczy:

 • Czy którakolwiek osoba biorąca udział w wypadku zgłosiła obrażenia cielesne zaraz po wypadku?
 • Czy udzielono pomocy lekarskiej na miejscu wypadku?
 • Jakiego rodzaju obrażenia zgłosiła poszkodowana osoba? Czy ktoś powiedział „nic mi nie jest”?
 • W jakim miejscu zdarzył się wypadek?
 • W którym kierunku jechały pojazdy tuż przed wypadkiem?
 • O jakiej porze dnia wydarzył się wypadek?
 • Jaka była pogoda w chwili wypadku?
 • Czy coś było „nie w porządku” z pojazdami przed wypadkiem, na przykład brak świateł mijania lub stopu?
 • Czy wskutek wypadku zaistniały jakiekolwiek szkody w pojazdach? Które części pojazdów uległy uszkodzeniom?
 • Kim są zarejestrowani właściciele pojazdów (nazwiska i adresy)?
 • Gdzie są ubezpieczone wszystkie pojazdy uczestniczące w wypadku? Jak nazywają się ich towarzystwa ubezpieczeniowe i jakie są numery polis?
 • Czy któryś z pojazdów trzeba było odholować z miejsca wypadku?
 • Jaki był przebieg zdarzenia?
 • Czy ktoś wziął odpowiedzialność za wypadek lub powiedział „To moja wina, przepraszam. Jechałem za szybko/nie uważałem/nie miałem okularów/byłem rozkojarzony/zmęczony/spóźniony do pracy/śpieszyłem się/rozlałem kawę/powinienem był cię zobaczyć, ale rozmawiałem przez telefon/zażyłem tabletki/nie widzę dobrze w ciemności, jak kiedyś, itp”?
 • Czy przyjechała policja? Jeśli tak, czy ktoś otrzymał mandat? Jacy funkcjonariusze zjawili się na miejscu? Jak się nazywali i jakie mieli numery służbowe?
 • Czy któryś z uczestników wypadku był wtedy w pracy lub prowadził samochód służbowy?

Czy powinienem zawiadomić policję?

Tak! Ważne jest, żeby zawiadomić policję natychmiast po wypadku. Pozwoli to na zebranie dowodów oraz śledztwo na miejscu zdarzenia. Dodatkowo policja spisze zeznania świadków i sprawdzi poziom alkoholu we krwi innych kierowców. Policja może być także wartościowym świadkiem Twoich obrażeń z wypadku oraz przyznania się do winy nieostrożnego kierowcy.

Nawet w mniejszych wypadkach powstrzymaj się od pokusy „upraszczania rzeczy” idąc z innym kierowcą „na ugodę” zaraz na miejscu. Powinieneś upewnić się, że nie odniosłeś obrażeń, które nie wywołają objawów w dni lub nawet tygodnie po wypadku. Powinieneś zawsze zasięgnąć porady lekarza i doświadczonego prawnika, aby być świadomym możliwości uzyskania odszkodowania.

Kiedy powinienem skontaktować się z prawnikiem?

Po opuszczeniu miejsca wypadku lub kiedy jeszcze tam przebywasz, lecz jesteś bezpieczny. Powinieneś zawiadomić prawnika doświadczonego w sprawach obrażeń cielesnych. W kancelarii Bellas & Wachowski - Attorneys at Law jak najprędzej umówimy Cię z prawnikiem na bezpłatną konsultację tak, abyśmy mogli natychmiast podjąć działania w Twoim imieniu, kiedy materiał dowodowy jest jeszcze „świeży”. Jeśli to konieczne i możliwe, zaangażujemy śledczego celem dokładnego sprawdzenia miejsca wypadku, aby nie przeoczono żadnego dowodu.

Skontaktuj się z kancelarią adwokacką Bellas & Wachowski - Attorneys at Law pod numerem 847.823.9039 i umów się na BEZPŁATNĄ PORADĘ, aby omówić Twój przypadek lub KLIKNIJ TUTAJ, ABY SIĘ Z NAMI SKONTAKTOWAĆ.

Czy powinienem się skontaktować z moim towarzystwem ubezpieczeniowym?

Większość towarzystw ubezpieczeń samochodowych wymaga od ubezpieczonych szybkiego zgłoszenia każdego wypadku. Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe będzie chciało zebrać wszelkie podstawowe informacje o wypadku – czy byłeś winny czy nie. Niekiedy towarzystwo ubezpieczeniowe będzie chciało Twojej zgody na nagranie oświadczenia o wypadku. Jeśli Ty lub pasażerowie odnieśliście obrażenia w wypadku lub jeśli podejrzewasz, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie twierdzić, że nie jesteś ubezpieczony lub jeśli masz wątpliwości co do zakresu Twojego ubezpieczenia, radzimy skontaktować się z prawnikiem przed podjęciem kolejnego kroku, a z pewnością przed udzieleniem pozwolenia na nagranie rozmowy (UWAGA: Nie powinieneś nigdy wydać oświadczenia towarzystwu ubezpieczeniowemu innego kierowcy bez uzgodnienia tego z własnym adwokatem). Musisz jednak mieć na uwadze, że brak odpowiednio wczesnego udzielenia informacji Twojemu ubezpieczycielowi – klauzula w Twojej polisie będzie określała, jak szybko masz powiadomić ubezpieczyciela – może być przyczyną utraty odszkodowania za wypadek, bez działania ubezpieczyciela w złej wierze.

Czy powinienem odwiedzić lekarza?

Nie wahaj się nigdy przed badaniami lekarzy profesjonalistów, nawet jeśli czujesz się dobrze. W wielu przypadkach dolegliwości zaczynają się 12 do 24 godzin po wypadku. Nawet jeśli wyszedłeś z wypadku jedynie „lekko roztrzęsiony” po tym, kiedy ciężarówka wjechała w tył Twojego samochodu, następnego dnia może to wyglądać zupełnie inaczej.

Ważne jest również zapewnienie sobie opieki lekarskiej, jeśli czujesz ból lub dyskomfort. Wiele osób ma nadzieje, że ból sam minie, a następnie czeka kilka tygodni, żeby się w końcu poddać i odwiedzić lekarza. Zwlekanie z odwiedzeniem lekarza zagraża nie tylko Twojemu zdrowiu – zmniejsza także Twoje szanse na otrzymanie odpowiedniego odszkodowania za obrażenia, ponieważ nie będzie istniała historia choroby od chwili wypadku. Odwiedzenie lekarza zaraz po wypadku umożliwi wstępną diagnozę, być może zmniejszy dyskomfort i konieczność poddania się dalszym zabiegom w przyszłości.

Zastosuj się dokładnie do rad lekarza i zawsze przychodź na wyznaczone spotkania. Nie przedkładaj własnej oceny nad ekspertyzę doświadczonego fachowca. Jeśli tak zrobisz, zostanie to wykorzystane przeciwko Tobie w sądzie.

Jeśli uczestniczyłeś w poważnym wypadku, istnieje szansa, że ktoś już odnotował to, co Ci się przytrafiło. Będzie istniał raport policyjny, sprawozdanie o odszkodowaniu pracowniczym i tym podobne. Jeśli Twój stan zdrowia wymagał natychmiastowej pomocy lekarskiej, akta szpitalne potwierdzą istnienie Twoich obrażeń. Upewnij się, żeby w kwestii hospitalizacji stosować się do zaleceń Twojego lekarza lub właściwego specjalisty.

Czy jest coś, co powinienem koniecznie powiedzieć lekarzom?

Kiedy zgłaszasz obrażenia policji, sanitariuszom, pracownikom szpitala i lekarzom, staraj się szczególnie dokładnie opisywać dolegliwości, nie pomijając żadnej z nich, nawet takiej, która wydaje się mało istotna. Jeśli coś jest „nie w porządku”, lekarze będą potrzebowali takiej informacji w celu wydania właściwej opinii lekarskiej.

Nawet jeśli to „nic takiego”, co czujesz lub wydaje się nie mieć powiązania z wypadkiem, powinieneś wymienić wszelkie dolegliwości. Suchość w ustach, lekki ból głowy czy zawroty głowy mogą być dowodem czegoś poważnego. Wszystko, co nie jest zwyczajne, powinno być zgłoszone, aby lekarz mógł dokonać szczegółowej diagnozy.

Na przykład, pacjent z drżeniem w dwóch ostatnich palcach i lekkim skurczem w szyi może nie zgłosić drżenia palców, co może być uszkodzeniem kręgu szyjnego. Jeśli kręg ten pęknie, będzie wymagał poważnego zabiegu chirurgicznego, a wtedy lepiej jest mieć wstępną diagnozę lekarską w chwili wypadku, że wystąpiło pęknięcie w zewnętrznej części kręgu. W innym przypadku obrona będzie argumentowała, że schorzenie wystąpiło w chwili podnoszenia ciężkiej torby z zakupami trzy tygodnie po wypadku.

Czy powinienem zrobić zdjęcia z miejsca wypadku?

Jak najbardziej. Nawet jeśli policja będzie fotografować, powinieneś spróbować zrobić samemu kilkadziesiąt zdjęć, jeśli to możliwe. Zawsze rób mnóstwo zdjęć samego miejsca wypadku, pojazdów, które brały w nim udział, miejsca z różnych perspektyw oraz uczestników wypadku, w szczególności poszkodowanych. Zrób lepiej trzy razy więcej zdjęć, niż Ci się wydaje, że będziesz potrzebował. Fotografuj pod różnym kątem i z różnych perspektyw. Obejdź miejsce dookoła zgodnie z kierunkami świata. Pozwoli to rekonstruktorowi zdarzeń na dokładniejszą analizę kolizji.

Najlepszy jest dobrej jakości aparat fotograficzny, lecz nawet mały podręczny aparat jest lepszy niż żaden. Takie aparaty można zazwyczaj kupić z małych sklepikach lub na stacjach benzynowych, jeśli nie będziesz miał go przy sobie.

Jeśli nie będziesz mógł zrobić zdjęć, skontaktuj się z nami niezwłocznie pod numerem 847.823.9039. W kancelarii Bellas & Wachowski - Attorneys at Law współpracujemy ze śledczymi i innymi ekspertami, którzy mogą szybko udać się na miejsce poważnego wypadku, zabezpieczyć i udokumentować ważny materiał dowodowy zanim zostanie utracony.

Czy muszę natychmiast zrobić zdjęcia czy mogę zaczekać?

Niezwykle ważne jest zrobienie zdjęć jak najszybciej po wypadku. Szczególnie ważne jest to, kiedy trzeba sfotografować „zbliżające się” ślady poślizgu. Opony nie blokują się natychmiast i zmieniają z toczących na ślizgające się. Podczas hamowania opona zostawia ślad na jezdni zanim zacznie się ślizgać. Te ślady nazywa się „zbliżającymi się” śladami poślizgu. Są to słabe ślady, które widoczne są na jezdni jeszcze tylko 24 do 48 godzin po kolizji. Zbliżające się ślady poślizgu sfotografowane razem dają bardziej precyzyjny zapis faktycznej prędkości samochodu przed rozpoczęciem hamowania. Przyłóż but lub inny przedmiot pozwalający odwzorować skalę tak, żeby rekonstruktor mógł później obliczyć faktyczną odległość w oparciu o zdjęcia.

Jeśli nie będziesz mógł zrobić zdjęć, skontaktuj się z nami niezwłocznie pod numerem 847.823.9039. W kancelarii Bellas & Wachowski - Attorneys at Law współpracujemy ze śledczymi i innymi ekspertami, którzy mogą szybko udać się na miejsce poważnego wypadku, zabezpieczyć i udokumentować ważny materiał dowodowy zanim zostanie utracony.

Co w kwestii zabezpieczenia innych dowodów oprócz zdjęć?

Nawet, jeśli w danej chwili dostęp do fizycznych dowodów z wypadku wydaje się nieistotny, później może okazać się niezwykle ważny. Na przykład, w przypadkach, w których pasażer został wyrzucony z pojazdu, ważne jest zbadanie, czy pasy bezpieczeństwa działały prawidłowo. Jeśli pas zginie, ponieważ samochód, w którym się znajdował zostanie sprzedany lub zniszczony, niemożliwe może okazać się wniesienie pozwu przeciwko producentowi tego pasa i/lub producentowi samochodu – coś, co może zatrzymać wypłacenie odszkodowania w przypadkach, w których zakres ubezpieczenia jest bardzo mały lub nie istnieje.

Jeśli przeniesiono dowody w inne miejsce, ważne jest powiadomienie każdego pocztą poleconą, w tym właścicieli, zakład holowniczy, złomowiska, parkingi policyjne i tym podobne, że muszą podjąć wszelkie kroki w celu zabezpieczenia dowodów oraz że brak zabezpieczenia dowodów będzie dla nich oznaczać pozew sądowy za zniszczenie materiału dowodowego. W niektórych przypadkach musimy szybko iść przed sąd, aby otrzymać zakaz zbliżania się do materiału dowodowego w celu udaremnienia jego zmian lub zapobieżenia jego zniszczeniu.

Jeśli nie jesteś w stanie zatrzymać materiału dowodowego z miejsca wypadku, niezwłocznie skontaktuj się z nami pod numerem 847.823.9039. W kancelarii Bellas & Wachowski - Attorneys at Law współpracujemy z detektywami i biegłymi, którzy mogą szybko udać się na miejsce poważnego wypadku, zabezpieczyć i udokumentować ważny materiał dowodowy zanim zostanie utracony.

Czy powinienem rozmawiać z towarzystwem ubezpieczeniowym innego kierowcy? Co, jeśli ono zadzwoni do mnie?

Nigdy nie wygłaszaj ustnego oświadczenia wobec towarzystwa ubezpieczeniowego drugiej strony. Jeśli tak zrobisz, pożałujesz. Jeśli ktoś się z Tobą skontaktuje, bądź grzeczny, ale odmów. Towarzystwa ubezpieczeniowe zatrudniają profesjonalnych negocjatorów i likwidatorów szkód, którzy stosują zaawansowane techniki manipulacji psychologicznej, aby wydobyć od Ciebie informacje, które zaszkodzą Twojej sprawie, jak również odwieść Cię od skorzystania z profesjonalnych usług adwokata.

Likwidatorów szkód zatrudnia się, ponieważ brzmią dobrze przez telefon, lecz są dobrze wyszkoleni przez prawników ubezpieczeniowych, aby zadawać pytania w sposób mający zaszkodzić Tobie, a pomóc im. Nie możesz pokonać eksperta na jego podwórku. Nie próbuj nawet. Po prostu powiedz „dziękuję za telefon, ale nie jestem w tej chwili przygotowany na rozmowę na ten temat”.

Powinieneś poszukać pomocy prawnika doświadczonego w sprawach obrażeń cielesnych, który ustali najlepszy sposób uporania się z nieprzychylnym ubezpieczycielem drugiej strony. Skontaktuj się z kancelarią Bellas & Wachowski - Attorneys at Law pod numerem 847.823.9039 i umów na BEZPŁATNĄ PORADĘ i omówienie Twojej sprawy lub KLIKNIJ TUTAJ, ABY SIĘ Z NAMI SKONTAKTOWAĆ.